Jak vybírat mezi střešními nosiči? Máme jednoduchý návod

Novinky, tiskové zprávy
Odpovědět
admin
Administrátor
Příspěvky: 44
Registrován: pon 08. lis 2010 14:05:26
Kontaktovat uživatele:

Jak vybírat mezi střešními nosiči? Máme jednoduchý návod

Příspěvek od admin »

Střešní nosiče jsou nezbytností především pro milovníky sportovního vyžití. Převezete s nimi lyže či kolo. Jak si vybrat ty správné?


K čemu slouží střešní nosiče a jak vybrat

Střešní nosiče vám umožní bezpečně přepravovat i objemné sportovní vybavení. Základním problémem je výběr správných příčníků. Ty se upevňují na podélné nosiče nebo na střechu.

Zásadní je u příčníků především materiál a nosnost. Příčné tyče mohou být vyrobeny z oceli či z hliníku, případně též z duralu. Existují také příčníky vyráběné v plastovém provedení. Patří mezi nejlevnější, ale nedisponují příliš velkou nosnosti ani životností.

Levné příčníky nabídnou nosnost kolem 50 kg, dražší modely až 120 kg. Dražší varianty navíc charakterizuje propracovaný aerodynamický tvar. Ten s sebou nese i minimální odpor vzduchu, což současně znamená sníženou hlučnost a minimální zvýšení spotřeby paliva.


Co bychom měli vědět o montáži příčníků

Příčníky se mohou upevňovat do fixačního bodu, existují také příčníky na hagusy nebo integrované hagusy. Poslední možností je upevnění příčníků pod lem dveří.

Hagusy bývají součástí vozidla, případně si je můžete koupit sami. Jde ale o investici v řádech několika tisíc korun. Integrované hagusy bývají dostupné hlavně u modernějších typů vozů. Pokud podélné nosiče alias hagusy na autě nemáte, můžete využít uchycení pomocí montážních bodů nebo pod lem střechy.

Na příčníky následně můžete nainstalovat konkrétní podélný nosič na vybrané vybavení. Je též důležité vědět, že existují různé způsoby uchycení nosiče nebo boxu na příčníky. Většinou se používá U-profil nebo T-drážka.

Rozhodně lze také doporučit zakoupení příčných nosičů se zámkem. Předejte tak riziku jejich zcizení. Jestliže je ale delší dobu nebudete používat, je rozhodně lepší je z auta prostě odmontovat. Významně tak i prodloužíte jejich životnost.


mb_hagusy.jpg
mb_hagusy.jpg (124.01 KiB) Zobrazeno 5978 x

Odpovědět